Jaka lutownica będzie najlepsza do domowego...
Lutownica służy do łączenia elementów metalowych przy pomocy spoiwa nazywanego często cyną. Z urządzenia korzystają nie tylko mechanicy i elektrycy, ale i majsterkowicze-amatorzy. W sklepach dostępne są różne rodzaje lutownic, więc jak wybrać odpowiednią? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, ile kosztuje lutownica, jaka lutownica będzie najlepsza do domu i na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
Jaka lutownica sprawdzi się w domu? Jakie rodzaje lutownic są dostępne w sklepach? Ile kosztuje lutownica oporowa, a ile transformatorowa?W skrócie
W sklepach znaleźć można wiele rodzajów lutownic. Do użytku domowego najczęściej stosuje się jednak transformatorowe lub oporowe. W pierwszych z nich ciepło powstaje w wyniku przepływu prądu, a w drugich jest wytwarzane przez grzałkę. Lutownice oporowe to bardzo precyzyjne urządzenia, które wykorzystuje się do łączenia niewielkich elementów elektronicznych. Z kolei lutownice transformatorowe są bardziej uniwersalne i świetnie nadają się do prostych napraw w domu.
Jakie rodzaje lutownic można znaleźć w sklepach?
Zacznijmy od tego, jakie rodzaje lutownic są dostępne na rynku. Wyróżniamy lutownice transformatorowe, oporowe, gazowe, kolbowe czy hot air, ale do amatorskiego użytku najczęściej stosuje się dwie pierwsze z nich. Właśnie na nich skupimy się więc w dzisiejszym artykule.
Lutownice oporowe, zwane też grzałkowymi, mają wbudowaną grzałkę, która nagrzewa grot. W ich przypadku zasilacz znajduje się na zewnątrz urządzenia, więc wyróżniają się niską wagą i kompaktowymi rozmiarami. Zazwyczaj mają wymienne groty o równych kształtach i rozmiarach. Ile kosztuje lutownica oporowa? Za najtańsze urządzenia do użytku domowego trzeba zapłacić nieco ponad 20 zł.
Lutownice transformatorowe są większe i cięższe, ale też bardziej wydajne. W ich przypadku ciepło powstaje podczas przepływu prądu o niskim napięciu i wysokim natężeniu przez zakrzywiony drut, który służy równocześnie za grot. Tego typu urządzenia błyskawicznie się nagrzewają, ale stosuje się je do prac, które nie wymagają dużej precyzji. Ceny najprostszych lutownic transformatorowych oscylują w okolicach 50 zł.